Ağrı Adayı Sayan, 18 Mahalle İçin  Çalışmalarına Başladı

Ağrı Adayı Sayan, 18 Mahalle İçin Çalışmalarına Başladı

ABONE OL
20:30 | 01 Ocak 2019 20:30
Ağrı Adayı Sayan, 18 Mahalle İçin  Çalışmalarına Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ak Parti Ağrı Belediye Başkan Adayı Savcı Sayan, 18 Mahalle Muhtarları ile Bir Araya Geldi Ve  Mahalleler İçin Neler Tasarladığını Ve yaptığı Görüşmeler Hakkında Bilgiler Verdi.

Sayan toplantıya katılan tüm muhtarlara hoş geldiniz dedikten sonra, konuşmasında birlik beraberlik, kardeşlik ve memleketimizin değerleri üzerine vurgular yaptı, memleketimizden göç etmek zorunda kalan kardeşlerimiz ve nedenlerinin tespitinde şu ifadelerine yer vererek konuşmasına başladı; Sayan buraları bırakıp gitmişiz, neden gitmişiz? Kimisi kan davası, kimisi terörden, kimisi yoksulluktan dolayı, en acı olanda yoksulluktan dolayı, adam evini 4-5 kişi bir kamyona yüklemiş gitmiş, bakın bunları söylüyorum duygulanıyor, gözlerim yaş doluyor. Bazen gidiyorum onları görüyorum memlekette, geçen gün Torbalıya gittim bir adam gördüm bizim komşumuz, bizim köydeyken toprak evde kalıyordu yatacak yeri yoktu, bi baktım ki 85 yaşında amca, babamın fotoğrafını evinde en üste asmış, oğlu bir milyonluk arabaya biniyor ( bir trilyon) bana dedi ki; ah ahh… O adamı dinlediğinizde memleketin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz.

Adam düğününü yapıyor, mobilyayı borç almış, gitmiş bir mağazadan, evinin ihtiyaçlarını borç almış, bir hafta sonra, o hanımını eşini bırakıyor bahçeye çalışmaya gidiyor, mobilya borcunu ödemek için, gidiyor bir inşaata, pencereleri tahtayla örtülmüş, kendine tahtadan bir ranza yapıyor bakkaldan, sucuk ve yumurtadan başka bir şey yemiyorlar, o soğukta duvar örüyor, sıva yapıyor, fayans yapıyor, alçı yapıyor buradaki çocuklara para gönderiyor, bir bakıyoruz sonra otuzuncu kattan düştü öldü.

Burada nişanlısı kalıyor perişan, hanımı kalıyor perişan, sonra ahlar işe yaramıyor, burada ağrı da iş olsa, İstanbul’da üç bin alacağına Ağrı’da bin lira alsın, bin lira, üç bin liradan iyidir.

Ağrı’ya Acilen Yatırımlar Gelmeli

Niye gidiyorlar Çin’den mal getiriyorlar? Bütün dünya Çin’den tekstil getirip satıyor, bütün dünyanın malları,Amerika’nın dahil, bu elimizde ki telefonlar Çin’de üretiliyor, niye üretiliyor?İşçilik ucuz,işçilik ucuz olunca maliyet düşüyor.

Şimdi biz burada bişey üretip İstanbul’a götürsek,İstanbul’da ki adam yüz liraya üretiyor,biz burada elli liraya üreteceğiz,adam kimde üretecek bizde üretecek. Eskiden diyorlar dı ki yol yok, İstanbul da bir yerden başka yere giderken dört saat geçiyor, Ağrı’dan bin uçağa bir buçuk saat sonra İstanbul’dasın, demek ki zaman diye bişey de kalmadı, mesafe diye de bişey kalmadı, üstelik devlet teşvikte veriyor.

Yatırımlar İçin Devlet Arkamızda

Devlet iş adamına diyor ki, gel burada şunu yap, bunu yap, onlarca yüzlerce iş adamı benim yanıma geldi,biz Ağrı’ya yatırım yapmak istiyoruz, biz güvenlikten dolayı gitmek istemiyoruz, ben de diyorum ki, gel kardeşim ben seni Ağrı’ya götüreyim gece saat 12:00 dolaş, 2 de dolaş, 3 de dolaş,yok böyle bir güvenlik kaygısı,onun için ben geldiğim gün emniyet müdürünü aradım dedem ki;sayın müdürüm siz demiştiniz ki,dört tane polis koruması verecem içişleri bakanlığı ve devlet bunu emrediyor, belediye başkan adayına bunu mecburuz yapmaya, kardeşim dedim eğer ben polissiz Ağrı’da dolaşamıyorsam, ben belediye başkanlığı yapacaksam bana haram olsun.İş adamı gelire ve benim yanımda panzeri görürse, benim yanımda zırhlı aracı görürse, benim yanımda 4-5 tane polis görürse, diyecek kardeşim ben niye buraya paramı getireyim yatırım yapayım, sen polisle dolaşıyorsun, panzer olmasa sen ölürsün,üstelik sen bu memleketin evladısın kendine göre ailen var sen kendi canına susamışsın bari benim canımı kesme….

Ceketle değil gömlekle dolaşacağım demesin silah var, gidip dolaşacağım, biz bu ülkenin evladıyız, Ak Partili, CHP,MHP, HDP’Lİ de olsa biz ülkenin evladıyız, her şeyden önce biz Ağrılıyız, bizim için önemli olan burası bizim memleketimiz, partilerin hepsi Ağrı kurban olsun, partiler bugün var yarın yok, önemli olan bu Ağrı’ya hangi parti hizmet ediyorsa biz  onu destekleriz,biz geçmişte işkence yapılan günleride biliyoruz, Ak Parti gelip bunları kaldırdıysa bizim onu alkışlamamız lazım.

Yapılan Hiç Bir Hizmeti İnkar Edemeyiz

Biz kaymakamın, valinin, polisin yanına gidebilir miydik 20 yıl önce, şimdi onlar geliyor sizlerin evinize, benim babam kaymakamın yanında oturduğu gün olay oluyordu, bugün Dilaver bey kaymakamın yanında oturmuş, şimdi kaymakam herkesin evinde, vali herkesin evinde, şimdi  biz vali beyin yaptığı hizmetleri geçmek için mücadele ediyoruz, o kadar çalışmış ki, geçen gün bana birisi dedi ki ne kadar çalışacan?

Vali beyi geçecek kadar çalışacam, Allah razı olsun adam çok çalışmış, vali bizim ilimize hizmet etmiş, adam öyle bir çalışmış ki, ben valiyi geçebilmem için çok çalışmam lazım, başkaları da sonra bizi geçsin , yani biz yapılan hizmetleri kıskanmayalım, ilimize kim bir taş koyuyorsa, kim bir çivi çakıyorsa kim olursa olsun, hepimiz mutlu olmalıyız, ilimizi desteklemeliyiz, ben sizin içinden çıkmış bir evladım, ben Türkiye de has bel kadar de olsa tanınan biriyim, bütün dün ya devletlerinde beni tanıyan birileri var, buradan oralara gitmişler, bana her gece mesajlar, mail ler geliyor yüreğimiz seninle diye.

Ağrı’lı var Kayserili var genel müdürler, bakan arkadaşlarım var, evimize gelen giden, aramızda mesafe yok bunu laf olsun diye söylemiyorum, niye söylüyorum Cumhurbaşkanı ile aramızda bir mesafe yok, niye bunları söylüyorum, Cumhurbaşkanımıza istediğimiz zaman ulaşabiliriz niye bunları söylüyorum ben sizlerin bir evladınızım,sizin evladınız bir yere gelmiş, yarın öbür gün ben belediye başkanı olursam benim tanıdığım çevreyi adam tanıyıncaya kadar 5 yılı bitecek, hazır anahtar elimde siz bana mazbatayı verdiğiniz günün ertesi Çevre Bakanını ararım, Tarım, Ticaret Bakanını ararım İçişleri Bakanını ararım mesafe yok ki aramızda kardeş gibiyiz.

EKMEĞİN KİMLİĞİ OLUR MU?

Dün İŞKUR Müdürü geldi, dedi ki işçiyi az vermişler 800 kişi, telefon açtın 1000 kadro aldım, 2000 daha alacam, dedi ki İŞKUR Müdürü 35 yaş altındakileri almıyorlar erkeklerde, onu da 18 e indirdim, bugün İŞKUR Müdürünü, Daire Amirlerini ziyaret ediyorum, İŞKUR Müdürü bana dedi ki 102 kişi hastanelere kadrolu eleman alacak, memur olacak güvenlikçi alınacak, bildiğiniz gibi kura başlattım, kimsenin hakkı yenilmeyecek ayrımcılık yok, ister Ak Parti, ister HDP’li hangi partiden olursa olsun  ekmeğin kimliği olur mu?

Adan sığınmacıya ekmek veriyorsa, kendi insanına mı ekmek vermeyecek, kimin ekmeğe ihtiyacı varsa, kimin çocuğu mama istiyorsa, akşam hanımı evde ekmek istiyorsa, para bulamadığı için evine ekmek alıp gidemiyorsa bu büyük bir vebaldir, günahtır bunun kimliğine bakılır mı? Bu hangi partiden olursa olsun, Cumhurbaşkanı bunu duyarsa var ya, o siyasetçi yi yok eder.

Tayyip Erdoğan’ın en büyük sözü, aç insanın kimliğine bakılmaz, isterse babanızın düşmanı olsun, öldürmek istiyorsanız bile ekmeksiz bırakmayacaksınız kardeşim, ekmek kesilir mi? Ekmeksiz bırakılır mı?

Cumhurbaşkanı; biz Doğu’nun kaderini Ağrı ile birlikte değiştireceğiz!

Vallahi billahi Ağrı’yı marka şehir yapacağız, Cumhurbaşkanı dedi ki seni  Ağrı’ya gönderiyorum; senin muhatabın benim, Ağrı için ne gerekiyorsa ben yapacağım, Ağrı’ya benim için söz ver, biz doğunun kaderini Ağrı ile birlikte değiştireceğiz, Ağrı şahlanacak, yıldız şehir olacak,sınır var toprak var, su var her şey var, helva yapacak usta lazım, büyük usta var bizi de yetiştirmiş bizde yapalım, şimdi ben geldim…

Bakın 18 mahalle var, her mahalle bir büyükşehre mahalle olarak ilave edilecek, bakın Büyükmaraş beni aradı dedi 100 yıl bana ver,daha önce Hayrettin bey sayesinde bizim Tutak’a kanal açma aracı aldım, 850 bin lira değerinde, para ile değil hibe,ben kepçe aldım, Yücekapı Belediyesine bir sürü şey aldım, Patnos Belediyesine aldım, bunların hepsini bedavaya yapmışım, Hayrettin bey sayesinde, dün dedi ki en mağdur mahallerden hangisi var?Dedim yüzüncü yıl dedi ki onu bana ver. İzmit belediyesini aradım, Bursa Belediyesini aradım, Ankara Belediyesini aradım, Balıkesir Belediyesini aradım hepsini aradım.

Şimdi her Büyükşehre bir tane mahalle ilave edeceğim, diyelim ki Kayseri’nin 100 mahallesi var, 101 ci mahalle Ağrı’nın bir mahallesi olacak. Ben kazandıktan hemen sonra, Nisan ayınsa sözleşmeler yapılacak ve Mayıs’ta başlayacak, altı ay içerisinde her Büyükşehir kendi ilave mahallesini, Kadın Merkezi, Gençlik Merkezi, Futbol Sahası, Basketbolu, Kurs ve Eğitim yerleri, alt yapı, üst yapı, yaşlı evleri, bakım evleri, kadınların üretim yağacağı yerler, kadınlara kurs göreceği yerler, daha nice nice  şeyler bunların hepsini altı ayda bitireceğiz, altı üstü nedir ki Büyükşehir için on bin kişilik mahalle, Büyükşehir için bir çevre.

Bu işler bittikten sonra Sonbahar’da bütün bu Büyükşehir Belediye Başkanlarını çağıracağız, Sayın Cumhurbaşkanımızı da çağıracağız, Cumhurbaşkanım bu belediyelerin yaptıkları işlere bakacak, diyecek ki en güzel mahalle hangi belediyenin? 1-2-3 jüri üyesi olarak onlara puan verecek, Bakanlarla beraber, birici mahalle, ikinci, üçüncü mahalle, birinci belediye, ikinci belediye, üçüncü belediye onlara Cumhurbaşkanı belki bir söz verecek, onların bize harcadığı belki de onlara bedavaya gelecek.

Dolayısıyla onları da yarıştıracağız, onlarda Cumhurbaşkanı’nın gözüne girmek için mücadele edecek, onlar yarışacak biz kazanacağız, Ağrı kazanacak.

Her Mahalleye Bir Muhtarlık Kampüsü

Her mahalleye, Muhtarlık Kampüsü yapacağız, bu nedir biliyormuşsunuz? Muhtarlık Kampüsü içerisinde Taziye Evi olacak, kadınlar ayrı, erkeklere ayrı, Aş Evi olacak, yaşlıların, gençlerin gelip oturabileceği, kitap okuyabileceği, Cumhurbaşkanımızın dediği var ya, çay, simit, kahve falan,küçük bir mescit, herkesin abdest alabileceği küçük  bir banyo, kuran kursu,okuma yazma bilmeyenlere yapılacak kurslar,

Yanı başında spor faaliyetleri için, futbol, basketbol sahası ve çok şık bir muhtar odası, bu kampüs açıldığı zaman çok güzel olacak, elbette ayrı ayı taziye evleri olacak ama burası bir merkez olacak herkesin toplanabileceği.

Eskiden hani köy odaları vardı herkesin konakladığı, toplandığı,şimdi  bu yapacağımız  onun çok daha detaylısı olaca

k, biliyorsunuz bizim burada cenazeler çok önemli, dirimiz nasıl önemliyse, ölümüzde bizim için çok değerli önemli, biz Müslüman insanlarız, biz komşum açken tok yatma diyen bir  peygamberin ümmetiyiz, dolayısıyla cenaze var diye telefon açıldığından itibaren, zengin fakir gözetmeden, en zenginden en fakire, cenazenin tüm ihtiyaçları, taziye yemeği üç gün boyunca belediye tarafından verilecek.

AĞRI ET TESİSLERİ KURULACAK

Tekstil Fabrikalarını buraya taşıyacağız, geçen bir teklif geldi, Ağrı’da yer gösterin 500 kişili yer açmak istiyorum dedi, bizim kızlarımız onlar için dikecek, para kazanacak ayda 2000 lira kazanacak sigortası olacak, artık kimse İstanbul’a gidip memleket hasreti çekmeyecek, ben önce buraya yatımlar getirecem, kalkınma başlasın.

Şimdi en büyük projemiz ne olacak? Biz Türkiye’nin et üretim merkezi olacak, buraya Ağrı Et Tesisleri kuracağız, tüm Türkiye’nin şarküterilerinde Ağrı et ürünleri satılacak, sosisi, sucuğu, kavurması hep buradan gidecek.

Bizim bir büyük projemiz daha var, biliyorsunuz Ağrı’nın döneri Türkiye’de meşhur, biz her yere bayilik vereceğiz onlar işletecek, biz işletmeyeceğiz,  Ankara’da bir alış veriş merkezinde bakıyorsun bir sürü dönerci var, onların köşesinde lüks bir Ağrı Dönerci olacak, onların projesini biz belirleyeceğiz onlar yapacak, adam oturacak orada Ağrı döner yiyecek, onlar orada döner yedikçe biz burada para kazanacağız. Burada kaç bin kişi iş, ekmek sahibi olacak biliyor musunuz? Düşünün 100 Yıl Mahallesinde kocaman bir devlet arazisi var, o araziye kur tesisini 10 bin kişi çalıştır, bak bakalım işsizlik kalıyor mu kalmıyor mu?

Oradan kazanılan para nereye gidecek, yine Ağrılıya, Ağrı lı esnafa, o esnaf o parayla ne yapacak, Ağrılı o parayla ne yapacak, daha rahat daha huzurlu yaşayacak, kızına gelinlik alamayan babayı düşünün, yan komşusunun 5 senelik eski gelinliğiyle kocaya giden kızlar var… Okula giden çocuğuna önlük almak için parmağındaki 6 ayar bir yüzük var onu veriyor önlük alıyor.

Ak Partinin Yaptıklarını Göz Ardı Edemeyiz

Ak Parti gelmeden önce memur arıyorduk ki gelsin kefil olsun kırtasiyeye gidelim çocuğumuza kitap alalım. Şimdi kitaplar, bilgisayarlar orada devletten, bunu inkar edemeyiz, adam hizmet veriyor takdir edeceğiz.

Kavga etmeyeceğiz,bu memleket bizim biz birliğimizi beraberliğimiz korumak zorundayız, bakın bakın Lübnan gitti, Tunus gitti,Suriye gitti onların insanları bize kaçıyor, bize geldiler Müslüman ülkeye geldiler,köşe bucak,lambalarda dilenenler var,ama onlar burada namuslarını koruyorlar,biz birliğimizi beraberliğimiz korumazsak bizim kadınlarımızda, Yunanistan’ın,Ermenistan’ın ya da Bulgaristan’ın ışıklarında dilenmek zorunda kalırlar, orada bir Müslüman abdest alacak namaz kılacak yer bulamaz, bunumu istiyoruz, kavgayla nereye varırız  biz ülkemize sahip olacağız ki onların durumuna düşmeyelim, bizim kadınlarımız gidip yabancı ülkelerde dilenmesin, oralarda namusumuzu koruruz, bize gelen mülteciler Müslüman ülkeye geldiler,onun için ülkemize sahip çıkacağız.

Bir keçi için birbirimiz öldürüyoruz, mantıklı bişey mi bu, bunların hepsini bertaraf edeceğiz,akil adamlar grubu kuracağız, barış grubumuz olacak,birbirimi dinleyeceğiz, Ağrı siyasetinde kaliteyi yükselteceğiz, insanlar birbiriyle kavga etsin diye mücadele etmeyeceğiz, Kavga eden aileleri barıştırmak için uğraşacağız,yolunu şaşırmış bir kardeşimiz varsa ayağına gideceğiz, elini ayağını öpeceğiz barıştıracağız, birisi küfür etmiş, bir küfür 30 yıl ceza,arazi için birbirimi öldürüyoruz ne yapıyoruz, millet 5 yıldızlı otellerde yaşarken biz birbirimizi keleşle tarıyoruz, gerek yok güzel kardeşlerim, ben sizin bir evladınızım iyi niyetle geldik, Ağrı’yı gerçekten güzelleştireceğiz,siz bana oy vermezseniz başka birisi oy verecek, ya da başka birisi kazanacak, ya da ben kazanacam önemli olan 5 yıl boyunca geriye dönüp baktığımızda bu ile ne yaptın?

Ağrı’nın Geleceği Bizim Elimizde

Bakın biz her şeyi bıraktık vali beyi konuşuyoruz demi, vali bey 8 ayda ne güzel hizmetler yaptı, bakın 8 ayda yapılanlar,  5 yılda bu hizmetler yapılsaydı, Allah rızası için Ağrı bir Ağrı daha olmayacak mıy dı, demek ki yapmamışız, siz muhtarsınız başımızın tacısınız sizden farklı bir çalışma bekliyoruz, biz sizin emrinizde olacağız, biz devletsek siz bizim oradaki elçiliğimizsiniz, devlet elçiliğinden habersiz bişey yapamaz, onun için siz bizi güçlendireceksiniz,mahalle, ilçe güçlü Ağrı güçlü, Ağrı Güçlü Ankara güçlü, Ankara güçlü Dünya güçlü, biz bu anlayışla duygu ve düşünceyle çalışacağız, birbirimize destek olacağız,Ağrıyı kalkındıracağız, birileri gelecek şu bu diyecek, kan göz yaşı bizi yordu, yorulduk, artık bir teyze, oğlu eve gecikince hangi kahvede kavga etti demesin,başına bi işmi geldi demesin,bunu çok üzülerek söylüyorum;Ağrı lı gençlerden çok büyük bir uyuşturucu bataklığında olanlar var, Ağrılı gençler biz sigara içmezdik, bu uyuşturucu bir batı projesidir, bizi, gençliğimiz yok ediyorlar buna dur diyeceğiz.

Tekrar söylüyorum Ağrı’nın geleceği, gençlerimizi geleceği için elele vererek hizmet edeceğiz, geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum değerli muhtar kardeşlerimiz, sağ olun var olun, destekleriniz için çok teşekkür ediyoruz.

Özel Haber:Gönül Özkılıç

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r