Ağrı’da taşlar niye yerine oturmuyor?

Ağrı’da taşlar niye yerine oturmuyor?

ABONE OL
17:45 | 14 Kasım 2023 17:45
Ağrı’da taşlar niye yerine oturmuyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ak Parti 2002 – 2020 tam 18 yıldır iktidarda olan bir siyasi parti ve şu zamana kadar hiçbir siyasi parti bu kadar uzun bir zaman iktidarda kalabilmiş değil.

Bu ülkenin vatandaşı kendine hizmet edeni bağrına basıyor, onu iktidara taşıyor ve devamında da desteklerini sürdürüyor..Yani Ak Parti’nin ülkemize yaptığı hizmetler, getirdiği yenilikler den seçmenin büyük bir çoğunluğu memnun.. ”Bazılarına ise ağzınla kuş tutsan yaranamazsın onları hiç bir şekilde memnun edemezsin her zaman muhaliflerdir..” Ak Parti’nin 18 yıllık iktidarını sizlere anlatmayacağım sadece şunu ifade etmek isterim.Ak Parti öncesi ve şu anı düşünün gözünüzün  önünden geçirin o yeter.

Hafızalarımızı tazelemek için yazımızın içerisinde Ak Parti döneminde gelen hizmetlerle ilgili birkaç  hatırlatmalarda bulunacağım, bunu neden mi yapacağım, daha sonra soracağım bazı sorulara belki ışık tutar diye düşünüyorum.

Ağrı’da, Ak Parti öncesini sizlerde benim kadar iyi biliyorsunuz, Ağrı’ya uzun yıllardır gelmeyen hizmetler, Kürt kardeşlerimizin  çektiği çileler, eziyetler, özgürlüklerin kısıtlanması (Kürt’çe konuşmanın bile yasak olduğu dönemleri unutmadık)  çocuklarımıza istediğimiz isimleri veremediğimiz yıllar ve daha pek çok şeyden muzdarip oluşumuz, bunlar saymakla bitmez..

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile bizlerin lehine pek çok şeyin değiştiğini hepimiz biliyoruz, kendi dilimizi bile özgürce konuşmamızın  yasak olduğu dönem nerde? TRT Kurdi ile Kürtçe yayınlarına kavuştuğumuz günler nerde? Erdoğan ile özgürlüğümüze kavuştuğumuzu hiç kimse asla inkar edemez, sadece dilimizi kullanma özgürlüğümüz değil, pek çok şeyin değiştiğini biliyoruz ve yaşıyoruz ve ilimize ard arda gelen 18 milyar tl değerindeki yatırımlar .

Ak Parti öncesinde, Ağrı’nın  merkezi bütçeden aldığı pay ilimize harcanmış olsaydı bugün bambaşka bir Ağrı olurdu ama maalesef o paralar bizler için harcamadı, paraların nerelere gittiğini hepimiz az çok biliyoruz.Ak Parti dönemindeki yatırımlardan bazılarını tekrar hatırlayalım derim ve böylece aradaki farkı daha net anlamış oluruz..Belki bazılarınız şunu söyler, devlet yapmak zorunda;evet devletimiz yapmak zorunda, daha önceki hükumetler neden yapmadı? Neden haklarımızı dağa, taşa taşıdılar?Şimdi Ağrıya yapılan yatırımların bazılarına şöyle bir bakalım

“TEKSTİLKENT”

2018 Haziran ayında Ağrı Valiliğince ilk etap temeliyle başlayan Tekstilkent Projesi’nin 1,2 ve 3. etabı tamamlamış olup, 11.000 kişinin çalışacağı fabrikaların açılışını aynı zamanda 6.000 kişinin çalışacağı 4. Etap fabrikanın temeli İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Nisan 2020 atılmıştı  Dört etaplı tekstilkentte toplam 11 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor

”KOBİ MERKEZİ”

Ağrı Valiliği tarafından 2018 yılında aralık ayında yapımına başlanan KOBİ Merkezi’nin inşaatı tamamlanarak üretime başlandı.

KOBİ Merkezi’nde 3 blok halinde 1.400 metrekareden oluşan 16 iş yeri bulunmaktadır. Asansör, ayakkabı, baza, mobilya, çelik kapı, ambalaj ve saç üretimleri yapılmaktadır. KOBİ Merkezi’nde üretilen ürünler Ağrı, bölge iller, Nahcivan ve Gürcistan’ ın ihtiyaçlarını karşılamaya başlamıştır. Yakın zamanda İran’a ihracat yapılması KOBİ’ler tarafından planlanmaktadır.

İlimizde KOBİ Merkezi ile işletmelerin önce KOBİ daha sonra Fabrikaya dönüşmesi ve Ağrılı sanatkarların yetişmesine olanak sağlanması hedeflenmektedir

”FİZİK TEDAVİ HASTANESİ” ”KARAKÖSE KAPLICA TESİSİ”

Ahmed-i Havalimanı karşısında Karaköse Kaplıca ve Turizm Alanı’nda, yaklaşık 30 dönümlük arsa üzerine 50 odalı, Doğu, Güney ve Orta Anadolu’nun Doğusunda ilk ve tek Fizik Tedavi  Hastanesinin yapımına kasım 2019 yılında başlanıldı ve inşallah bu sene tamamlanması planlanıyor.

”BİLİŞİM MERKEZİ”

Vali Elban’ın 2017 yılında hayata geçirdiği “KodlAAğrı Projesi”  2,5 Yılda 165 Bin Öğrenci Kodlama Eğitimine başladı, bu proje  ile Ağrı “Anadolu’nun Bilişim Merkezi” Olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerliyor.

”AYAKKABICILAR SİTESİ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2 gün önce, 7 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Ayakkabıcılar Sitesinin, Yoncalık Köyü mevkisinde temelini atarak Ağrı’ya yeni bir yatırımın ilk adımını attı.

”SAĞLIK YATIRIMLARI”

Ağrı uzun yıllar hastalarını çevre iller  VAN ve ERZURUM’a  götürürken  pek çok hastamızın yollarda hayatını kaybettiğini bizler buradan defalarca yazmıştık, hastane istiyoruz diye, hastanemiz yapılmıştı fakat bazı eksikleri  vardı, en önemlisi de ANJİYO ÜNİTESİYDİ  onları da  yazmıştık, Allah razı olsun Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan sesimizi duydu ve hastanemizde ANJİYO ünitesi kuruldu.

Değerli dostlar daha önce size, Ağrımıza yapılan yatımlarla ilgili birkaç hatırlatma yapacağım demiştim, yukarıda yazılan hizmetlerin dışında çok daha fazlası var fakat ben asıl konuya geliyorum şimdi;

Ağrı’ya gelen bu güzel hizmetlere rağmen!!! Ağrı’da yapılan seçimlerde AK PARTİ neden 2007 zaferini yakalayamıyor? Bunu defalarca yazdım ve ta ki buna cevap buluncaya kadar da yazmaya devam edeceğim.

Bildiğiniz gibi 2007 yılında AK PARTİ 5-0 galibiyetle Ağrı’nın tarihine adını yazdırmıştı, o günlerden bu günlere gelirsek, yukarıda değindim yatırımlar AK PARTİ’nin iktidar döneminde geçekleşti, gerçekleşiyor AK PARTİ’den önce bu yatırımlar sadece hayal olabilirdi…Yatırımlar + ziyaretler dediğimizde, daha önce ki hükumetlerin, partilerin ilimize gösterdiği ilgiyi hatırlıyorsunuzdur, birde şimdiki döneme bakın. ..AK PARTİ döneminde ilimizi ziyaret eden, temel atma törenlerine katılan bakanlarımız, cumhurbaşkanımız, cumhurbaşkanı yardımcısı,Ak Parti Bölge Sorumluları bizler için buraya geldiler, AĞRI’YI önemsedikleri  ve değer verdikleri için geldiler..Ağrı hiç bir dönemde bu kadar önemsenmedi…

Ağrı halkı kendisine değer vereni asla inkar etmez, seçimlerde Ak Parti’ye desteklerini verdiler amma seçimlere katılan diğer partilerde destek verdiler, neden? En son yapılan yerel seçimlere bir bakalım derim

Yerel -Seçimler 2019

Diyadin  HDP
Doğubayazıt  HDP
Eleşkirt  SP
Eleşkirt-Tahir AK PARTİ
Eleşkirt-Yücekapı  DP
Eleşkirt-Yayladüzü  DP
Hamur  AK PARTİ
Merkez  AK PARTİ
Patnos  HDP
Patnos-Dedeli SP  (sonra AK PARTİ’ye geçti)
Taşlıçay  AK PARTİ
Tutak BBP   (sonra AK PARTİ’ye geçti)

Ak Parti:Merkez’de  Eleşkirt-Tahir’de Hamur’da,Taşlıçay ‘da  seçim kazanıyor, diğer bölgelerde maalesef  kaybediyor. Ben nedenleri sorgularken, hizmet alamadığımız için olduğunu düşünmüyorum, yukarıda hatırlattığım hizmetlere bakarsak ve düşünürsek ve Ak parti Ağrı’nın en ücra  köylerine kadar asfalt yol  götürmüş ve daha pek çok hizmet vermiş olmasına rağmen  2007 yılının ruhunu bir türlü yakalayamıyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın sözüyle sormak istiyorum, teşkilatlar da metal yorgunluğumu var? Gönül köprüsü kuralım deniliyor da; acaba gönül yorgunluğumu var? Teşkilatların 3 dönem kuralı Hamur’da neden uygulanmadı (2019 seçimin almış olabilir) , aday belirlemede acaba Sayın Cumhurbaşkanımıza sunulan bilgilerde bir eksiklik mi var?

Defalarca yazdık, aday belirlerken AĞRI sadece Havalimanı, Cumhuriyet Caddesi ve teşkilat ofislerinden ibaret değil.. Ağrı’nın kaderini belirleyen Yüzüncü Yıl Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Fatih Mahallesi, Beşevler Mahallelerine neden gidilmiyor? Neden halka inilmiyor? Neden sadece buradaki teşkilatların verdiği bilgilerle yetiniliyor? Bölge sorumlularının bu mahalleleri ”olması gerektiği gibi” gezmeden aday belirlemek yanlış olur.

Ak Parti’nin Ağrı’da tekrar zafer yazması bana göre çok da zor değil, aday belirlerken; bölgede her kesimin fikir ve görüşlerine itibar etmeli, bugüne kadar alışageldiğimiz kriterler üzerinden belirlenen adayların Ak Parti’ye neler kaybettirdiğini, vatandaşların o adaylara neden itibar etmediği incelenmeli ve yerel unsurlar da ön plana çıkarılarak değerlendirilmeli.

Ak Parti’nin seçilerek göreve gelmiş adaylarının verdikleri vaatleri ne kadar yerine getirdiği ve vatandaşın takdiri öğrenilmeli, teşkilat yapılandırılmasına hız verilmeli, şayet bunlar gözardı edilmezse AK PARTİ’nin Ağrı’da tekrar zafer yazabileceğine inanıyorum.. Diliyorum ki inşallah erken seçim olmaz, olursa Ağrı erken seçime hazır değil, ben şuan ki durumu böyle görüyorum.

Sağlıcakla kalın değerli dostlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r