Aktaş: “Tek derdimiz fayda üretmek”

Aktaş: “Tek derdimiz fayda üretmek”

ABONE OL
17:22 | 03 Ocak 2020 17:22
Aktaş: “Tek derdimiz fayda üretmek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ‘Muhtarlar Buluşmaları’ programı kapsamında Kelesli muhtarlarla bir araya geldi ve tek dertlerinin 17 ilçe, 1058 mahalle için fayda üretmek olduğunu söyledi.

Toplumun farklı kesimleriyle sık sık bir araya gelip, istişare toplantıları yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Büyükşehir ortak akıl ile büyüyor” başlığıyla gerçekleştirilen ‘Muhtarlar Buluşmaları’ kapsamında Kelesli muhtarlarla bir araya geldi. Keles Kömür İşletmeleri Lokali’nde ilçenin merkez ve kırsal mahalle muhtarlarıyla buluşan Başkan Aktaş, tüm muhtarların sorun ve taleplerini tek tek dinledi. Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin’in de katıldığı toplantıda konuşan Başkan Aktaş, önceliklerinin ulaşım ve altyapı olduğunu hatırlatarak, imkanlar ölçüsünde Keles’te de yaşam kalitesini yükseltmek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Güçlü olmak zorundayız

Son yıllarda Türkiye ve dünyanın içinden geçtiği süreci değerlendirerek konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini hatırlattı.

Türkiye’nin çok zor bir coğrafyada bulunduğunun altını çizen Başkan Aktaş, “Çünkü bizim komşularımız kişi başı gayri safi hasılası 35-40 bin dolar olan Almanya ve Hollanda değil. Bir tane bile normal komşumuz yok. Suriye, Irak, İran, Bulgaristan hatta çok şaşaalı dönemler yaşayan Yunanistan bile karışık. Bir elimiz Ortadoğu’da bir elimiz Kafkaslarda, Balkanlarda, üstte Rusya… Bu konjonktürde 7 düvele karşı mücadele vermeye çalışıyoruz. Bunun yanında tabir yerinde ise ağzımızın içine bakan ülkeler, insanlar var. Bizim geçmişten, ecdadımızdan aldığımız o güçlü Osmanlı’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin onlara karşı gösterdiği hamiliği kendilerine koz olarak düşünen topluluklar var. O yüzden biz güçlü olmak zorundayız. Avrupa’nın ikinci büyük nüfusuna ve altıncı büyük ekonomisine sahibiz. Sıradan bir ülke değiliz. Önümüze konan prangalara rağmen son 15-20 yılda sağlıkta, eğitimde ve ulaşımda birçok hamle var” dedi.

Önemli gelişmeler olacak

Başkan Aktaş, 2019’un son günlerinde yerli otomobilin Bursa’da üretileceği müjdesinin bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildiğini hatırlatarak, bu yıl da Bursa için önemli gelişmeler yaşanacağını vurguladı. Dünya Göçebe Oyunları’nın Eylül Ekim aylarında İznik’te yapılacağını ifade eden Başkan Aktaş, “Bu konuyla ilgili ciddi harcamalar yapılacak. Bursa 5 tane Cumhurbaşkanı’nı ağırlayacak. İlk gün 250 bin kişi bekleniyor. Yine Keles’te yapılan Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği ile ilgili bazı hamlelerimiz olacak. Şehrimizi bu manada da tabir yerinde ise pazarlayıp, daha aktif hale getirmeliyiz” diye konuştu.

Önyargısız hizmet

Bursa’nın 17 ilçesinde, 1058 mahallede yaşayanların hayatlarını kolaylaştırmaktan başka hiçbir hesaplarının olmadığını dile getiren Başkan Aktaş, “Ulaşım ve altyapı bizim önceliğimiz. Dolayısıyla bu manada öncelikleri görmek lazım. Bundan sonra köy konağı, halı saha, spor alanı, mobese gibi konuları değerlendiririz. Bütçemiz belli. Hiçbir mazeretimiz yok. Yeni kaynaklar üreteceğiz, mevcut kaynakları maksimum verimlilikte kullanacağız ve şehrimize, ilçemize, mahallelerimize dokunmaya devam edeceğiz. Muhtarlar olarak sizlerin işi de zor. Makine yok, ekipman, personel, bütçe yok. Zor iş muhtarlık. Dolayısıyla derdini anlatmak için gelen vatandaşın gönlünü almaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak emin olabilirsiniz ki hiçbir siyasi angajman içinde kalmadan, önyargılarla yaklaşmadan mahallenize bir fayda daha sağlayabilir miyiz?, onun hesabı içinde olacağız. Muhtarlık da başkanlık da bir gün bitecek. Önemli olan geriye baktığımızda hayırla yad edilebilmek. Arkamızdan ‘Allah razı olsun’ denirse ne mutlu” dedi.

Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin de Büyükşehir Belediyesi ile uyum içinde ilçeye hizmet verdiklerini belirterek, destekleri nedeniyle Başkan Aktaş’a teşekkür etti.

Başkan Aktaş, toplantıda tek tek muhtarlara söz vererek, mahallelerinde yaşanan sorunları dinledi.

Keles Kaymakamı Kübra Teymur’u da makamımda ziyaret eden Başkan Aktaş, Keles pazaryerini gezerek, hem vatandaşlarla hem de pazarcılarla sohbet etti.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r