ARKOZ Genel Müdürü Dr. Çelik’in İmzası Iğdır’ın En Büyük Sosyo-Ekonomik Projesinde

ARKOZ Genel Müdürü Dr. Çelik’in İmzası Iğdır’ın En Büyük Sosyo-Ekonomik Projesinde

ABONE OL
19:14 | 08 Ağustos 2022 19:14
ARKOZ Genel Müdürü Dr. Çelik’in İmzası Iğdır’ın En Büyük Sosyo-Ekonomik Projesinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ARKOZ Genel Müdürü Dr. Cengiz Çelik’in birbirinden güzel projeleri her geçen gün bölgede hayat bulmaya devam ediyor. Dr. Çelik IğdırLaya Tuzu Mağarası’nın turizme kazandırılması amacıyla, Tuzluca Tuz Terapi Merkezi’nin açılmasını sağladı.

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Genel Müdür Dr. Çelik, “Proje ve fizibilitesini 2018 yılında hazırlamış olduğumuz Tuzluca Tuz Terapi Merkezi hizmete açıldı.

Yatırım finansmanında;  Iğdır Üniversitesi, Iğdır Valiliği (İl Özel İdaresi), Tuzluca Kaymakamlığı (Köylere Hizmet Götürme Birliği) ve Serhat Kalkınma Ajansı’nın destek ve katkılarıyla hayata geçirilen ‘Tuz Terapi Merkezi Projesi’ tamamlanarak hizmete açıldı.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın öncülüğünde Tuzluca Tuz Mağaralarının sağlık turizmine kazandırılmasına yönelik talebiyle projeyi hazırladık. Tuz Terapi Merkezi projesini bugün ziyaret ettiğimde yerli ve yabancı turistlerin ilgisinin büyük olduğunu görmek beni sonderece mutlu etti.

Tuz Mağaraları içinde 12 dönüm alana kurduğumuz Tuz Terapi Merkezi projesi ile astım, bronşit ve alerjik hastalıkların tedavisinde bir tür terapi vadisi oluşturduk. Tuz terapi odalarının da bulunduğu terapi merkezine gelecek ziyaretçiler tuz odalarında belirlenen sürelerde kalarak şifa bulacak. Odalarda kalma süresi 20-40 dakika arasında değişirken her nefes alışverişte vücuda giren tuz molekülleri insan sağlığını olumlu yönde etkileyerek var olan hastalıkların iyileşmesini sağlayacak.

Tuz terapisi; zatürre, astım, bronşit, sedef hastalığı, öksürük, soğuk algınlığı, orta kulak iltihabı, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, nezle, KOAH, uyku bozuklukları, depresyon, cilt hastalıkları ve sinüzit hastalığının tedavisi için en etkili yöntemlerden biri olarak görülmektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de tuz terapisi kullanılmaktadır.

Proje  çerçevesinde mağarada heykel ve rölyeflerin yer aldığı galeriler, tuz Kültürü Tanıtım Galerisi, Restoran, Kafeterya, Çok Amaçlı Toplantı Salonu, Çocuk Oyun Alanı, Fosil Müzesi, Mescit, Mağara içi ışık efekt sistemleri, Dekoratif Tuz Havuzu, Spor Aktivite Alanı ile astım, bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisine yönelik tedaviler uygulanacak. Tuz Terapi Odalarında mağara sağlık turizmi açısından önemli bir mekan özelliği taşımaktadır.

Iğdır ilimizde turizme kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşadığımız, Tuzluca Tuz Terapi Merkezi’nin hizmete açılması bölge için büyük bir sosyo-ekonomik güç olacaktır.

Güzel Şehrimiz Doğubeyazıt için de uluslararası ölçekte büyük kazanımlar sağlayacak sürprizlerimizi çok yakında duyurmuş olacağız. Yılın 12 ayında sosyo-ekonomik değer katacak projelerimiz Doğubayazıt için çok yakında!” dedi.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.