Bursa- Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi’nde İnce İşçilikler Sürüyor

Bursa- Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi’nde İnce İşçilikler Sürüyor

ABONE OL
17:57 | 06 Ocak 2019 17:57
Bursa- Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi’nde İnce İşçilikler Sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Osmangazi Belediyesi tarafından Alipaşa Mahallesi’nde yeniden ayağa kaldırılan 19’ncu yüzyıla ait sivil mimari örneği yapının inşaatında son aşamaya gelindi. Tarihi yapı, çalışmalar tamamlandığında Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi adıyla hizmet verecek.

Osmangazi Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bursa’nın eski yerleşim yerlerinden Alipaşa Mahallesi’ndeki tarihi yapı Osmangazi Belediyesi’nin çalışmalarıyla çöküntü olmaktan kurtarıldı. Toplam 210 metrekare alan üzerine bodrum+2 kat olarak inşa edilen tarihi yapıda ahşap karkas bölümü, kaba sıva işlemleri ile binanın çatısı tamamlandı. Bunun yanı sıra kayrak taşı ile kaplanacak avlu bölümünün zemini, beton dökülerek hazır hale getirildi. Aynı zamanda tarihi kimliğin ortaya çıkacağı yapının kapı, pencere, ahşap döşeme ve binanın orjinalinde yer alan kalem işleri de büyük bir titizlikle yapılıyor.

Tarihi yapıdaki çalışmaları yerinde inceleyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tarihi mirasa sahip çıkma konusunda Türkiye’de öncü belediye olduklarını belirtti. Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi inşaatında sona gelindiğine dikkat çeken Başkan Dündar, “Tarihi şehir Bursa’da gerçekleştirdiğimiz restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmaları ile eski şehri ortaya çıkarıyoruz. Bu çalışmalarımız Türkiye’ye örnek oluyor. Alipaşa Mahallesi’nde çöküntü durumdan kurtardığımız SMÖ yapının inşaat çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Kültür merkezinin yanı sıra kütüphane olarak da hizmet verecek bu binayı en yakın zamanda vatandaşımızın kullanımına sunacağız” dedi.-BURSA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r