Dr. Cengiz Çelik: “Turizm ve Ticarette Şehir İmar ve Yapılaşmasının Önemi”

Dr. Cengiz Çelik: “Turizm ve Ticarette Şehir İmar ve Yapılaşmasının Önemi”

ABONE OL
12:42 | 25 Eylül 2022 12:42
Dr. Cengiz Çelik: “Turizm ve Ticarette Şehir İmar ve Yapılaşmasının Önemi”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Arkoz Çimento Genel Müdürü Dr. Cengiz Çelik, başta Ağrı Ticaret Odası başta olmak üzere Ağrı ilimizin gelişip halkı için güzel projeler koymanın önemine bir kez daha vurgu yaptı. Projelerine bir yenisini daha ekleyen Genel Müdür Dr. Çelik, Doğubayazıt’ta Şehr-î Bazîd Mahallesi projesinin Ağrılı müteahhit, mimar ve mühendislere sunulduktan sonra başlanılacağını müjdeledi.

CEO Dr. Cengiz Çelik’in Ağrı’daki turizm ve ticarette imar ve yapılaşmanın önemine vurgu yaptığı açıklamasında, “Şehrin yapılaşmasında ve yaşam alanlarının toplum beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda yapılması medeniyet göstergesidir. Dünyada örnek bir toplum ve iş insanı gücüne sahip şehrimiz mevcut olumsuz şehir imarını hak etmiyor.

Her sabah evimizden çıkıp mecburiyet caddesine (İnegöl caddesi) gidiyoruz ve her akşamda mecburiyet caddesinden evimize dönüyoruz. Oysaki her mahallenin bir ana caddesi ve meydanı olmalı ve bütün mahalleler ticari ve sosyal alanlarla planlamalı ve projelendirilmelidir.

Turizm ve sınır ticaretinde yüksek bir potansiyele sahip olan Doğubayazıt şehir görüntüsü ve işlevselliği yönetimde de önemli bir etki oluşturmaktadır. Bütün süreçleri birbirine paralel hayata geçirerek olumsuzlukları ortadan kaldırmalıyız.

Şehrimizin tarihine ve demografik yapısına uygun Mahalle Projemizi hayata geçirerek örnek bir çalışmayı başlatıyoruz. Bu düşüncelerle yola çıkarak, Ticaret Odası olarak üstümüze düşen sosyal sorumluluk projemizi hayata geçireceğiz.

Bir başka önemli sorunumuz da şehirde hayvancılık. Hayvancılık yapan insanlardan şikayetçi olacağımıza, hayvancılığı yapabilmeleri için imkân ve şartları oluşturmamız lazım. Toplumdan şikayetçi olmak yerine ihtiyaç, beklenti ve şartlara göre planlama ve uygulama yapmalıyız.

Bugün risk değerlendirmesi yaparak olası doğal afetlere karşı önlem almak ve toplumumuzu olası felaketlerden koruma önlemleri almak mecburiyetindeyiz. Doğubayazıt’ın şehir ve köylerindeki yapılarımızda olası deprem vb. doğal afetlere karşı büyük risklerimiz bulunmakta. Acı yaşamamak ve keşke dememek için kentsel dönüşüm projelerini şehir ve köylerde vakit kaybetmeden başlatmalıyız. Bu bilinçle üstümüze düşeni yapma gayreti içindeyiz.

Müteahhit, mimar ve mühendislerimizin görüşlerine sunacağımız Şehr-î Bazîd Mahallesi projemizin son şeklini verdikten sonra startını vermiş olacağız.

Üzülerek görüyorum ki Doğubayazıt’ta inşaat yaparak kendini yetiştirmiş müteahhitlerimiz, mühendislerimiz şehir dışında işler yapmak zorunda kalmışlar ve her geçen gün nitelikli iş gücümüzü göç vererek kaybediyoruz.

İyi yapılmadığını düşündüğümüz şikayetçi olduğumuz yapılarda aslında sorumluluğu haksız yere müteahhitlere yüklüyoruz. Şehirdeki haksız rekabet ve müteahhitlerin karşı karşıya kaldığı sorunlar maalesef işlerin kalitesini düşürmekte. Sorunun köküne inmeden hiçbir işte sağlıklı sonuçlar alamayız. Ticaret Odası olarak müteahhitlerle çalışan bütün partnerlerinin verimliliğini ve kalitesini yükseltmek için eğitim sınıfları ve eğitim atölyeleri ile sürekli gelişim ve sürekli iyileştirme faaliyetleri yürüterek yetenekli iş gücümüzün kalitesine kalite katacağız.

Unutmayalım ki güzel şehirler ve güzel faaliyetler planlı ve istikrarlı yöneticilerin ekip ruhuyla tüm kesimlerin katkı sunduğu çalışmalarla gerçeğe dönüşmüş ve tüm kesimlerin faydalanacağı hizmetlerle hayat bulmuştur.

Bu şehrin mimarları, mühendisleri, müteahhitleri kolay yetişmedi. Büyük emekler vererek bugünlere geldiler ve stratejik projelerle onları desteklemeliyiz. Müteahhitlerde kalite sorunu görüyorsak dönüp sebeplerine bakmalı ve bu sebepleri bertaraf ederek, müteahhitlerin önünü açmalı ve kaliteli hizmetin sonuçlarını hep birlikte görmeliyiz.” İfadeleri yer aldı.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r