Mehmet Metiner: “Burası kimin ülkesidir”

Mehmet Metiner: “Burası kimin ülkesidir”

ABONE OL
12:59 | 19 Temmuz 2022 12:59
Mehmet Metiner: “Burası kimin ülkesidir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AK Parti Eski Milletvekili ve Demokrasi ve Birlik Derneği Genel Başkanı Mehmet Metiner, bugün kaleme aldığı yazısında ülkemizde yaşanan ırkçılığa karşı olan sitemini kaleme aldı.

Genel Başkan Metiner’in yazısında, “Bir densiz kalkıp bağırıyor: “Burası Türklerin ülkesidir. Burada Türkçe’nin dışında bir dilde konuşamazsınız.”

Nerede?

Kayseri’de. Bir otobüsün içinde.

Kime?

Bu ülkenin Kürtçe veya Çerkesce konuşan özbeöz evlatlarına.

Ne hakla peki?

Kimsin sen? İmtiyazın nereden geliyor?

Belli ki aklı başında değil.

Belli ki aklını başından alan bir şeyler zıkkımlanmış.

İçindeki ırkçı nefreti bu şekilde dışa vuruyor.

Hakarete uğrayan o asil vatandaşlarımız alttan alıyorlar bir maraza çıkmasın da birilerini sevindirecek bir tablo ortaya çıkmasın diye.

Bu sağduyulu davranışlarından dolayı o asil vatandaşlarımızı yürekten kutluyorum.

IRKÇILIK BÖLER PARÇALAR BİZİ

O ırkçı nefreti kusan da sonuçta bu ülkenin insanı.

Son zamanlarda empoze edilen ırkçı nefret söylemi demek ki bilinçaltında saklı duygu ve düşüncelerini bu tarz tehlikeli biçimde dışa vurma cesareti kazandırmış kendine.

Oysa bilmiyor ki bu söylemin sonuçları toplumsal barışımızı tehdit eden en büyük tehlikelidir.

Devletimizin bekasına yönelik en yıkıcı bir söylemin taşıyıcı figüranı olduğunu bilse eminim ki böyle bir davranışı sergilediği için kendini sorgular.

‘Türk nedir, Türk milleti ne anlama gelir?’ gibi konuları bilmeden Türk’ü sadece etnik bir unsura dönüştürüp Türk milletini de yalnızca etnik anlamda Türk olanların oluşturduğu bir birim olarak anlayan bu kafa yapısının en başta Türk ve Türk milletiyle sembolize edilen değerler sistematiğimizin içini boşalttığını bilmek gerekiyor.

Elbette, etnik anlamda Türk vardır. Bu anlamda bu ülkede yaşayan herkes Türk değildir. Ama bu ülke Türk’le beraber Kürt, Çerkes, Arap vb tüm unsurların ülkesidir. Bu ülke etnik imtiyaza dayalı bir ırkçı ülke değil, dili ve ırkı farklı olan herkesi İslamiyet’le anlamlandırılmış bir değerler sistematiği içinde “Türk milleti” şemsiyesi altında birleştirmiş anlamlı bir zihniyetin egemen olduğu bir ülkedir.

Çok şükür Türk’ü ve Türk milletini yalnızca etnikçi temele indirgeyen ve bu cümleden olarak başka etnik aidiyetlerin inkarına yaslanan ırkçı ve inkarcı zihniyetler tarihe uğurlandı.

O yüzden Türkçe ne kadar bizim ise Kürtçe vd diller de bizimdir.

Hiç kimse etnik aidiyetinden dolayı ne değerlidir ne de değersizdir.

Hiç kimsenin bir diğerine imtiyazı yoktur.

Bu ülkeyi sadece etnik anlamda Türklerin ülkesi olarak görenler, dahası bu ırkçı anlayış üzerinden diğerlerini itaate mecbur uyruklar görenler bilsinler ki İslamiyet’le anlam derinliğine ve bütünlüğüne kavuşmuş Türkler ve Kürtler tek ses tek yürek olur kardeşliklerine ve birliklerine yönelik bu ırkçı fitneye karşı çıkarlar.

Türkiye’nin asıl gücü de buradan geliyor, biline!

KÜRTÇE ÖĞRETMENLERİ

Sevgili kardeşim değerli Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer’den hasseten ricamdır: Lütfen Kürtçe öğretmenlerinin sayısını çoğaltalım.

Kürtler üzerinden istismar siyaseti güdenlerin oyununu boşa çıkartmak için değil bu ülkenin birliğine ve herkesi kendimizden bilen kardeşlik anlayışımızı göstermek adına bu anlamlı adımı atalım.

Reis’imizin inkarı sonlandıran adımlarını pratikte atacağımız bu adımlarla taçlandıralım.” ifadeleri yer aldı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r