Nihat Aydın Yazdı… Ağrı’nın Çoktin Ailesi Var

Nihat Aydın Yazdı… Ağrı’nın Çoktin Ailesi Var

ABONE OL
10:11 | 30 Kasım 2022 10:11
Nihat Aydın Yazdı… Ağrı’nın Çoktin Ailesi Var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğubayazıtlı hayırsever İş İnsanları Barış, Bişar ve Baran Çoktin kardeşler, şehrimiz için önemli faaliyetler içinde bulunmaya devam etmektedir.

Çoktin ailesi ulusal ve uluslararası alanda  gayrimenkul, turizm, sanayi ve maden sektörlerinde faaliyetlerini üstlenmiş şehrimizin önemli bir ailesidir.

BC Group tanıtmak gerekirse şunları söylemek yeterli olur. Rakamlarla ifade edecek olursak:

17 grup şirket

30.000 mutlu insan

1.000.0000 saat iş tecrübesi

1.500.000 m inşaat alanı

75 proje bitirme ile çok önemli çalışmaları hayata geçirmiş  bir ticaret kuruluşudur.

Şirket sadece kar odaklı değil insan biriktirmek üzerine şekillenmiştir. Maddi durumu kötü olan ailelerin her zaman yanında yer almışlardır.

Doğubayazıt’ın dünyaca tanınır bir turizm merkezi olması için yerli ve yabancı bütün projeleri destekleme yoluna gitmişlerdir.

Şehirde yapılan festivaller, konserler ve kültürel aktivitelerde Çoktin ailesi her zaman yer almıştır.

Ağrı şehri iklimsel açıdan soğuk bir memlekettir. Şehrin en önemli aktivitesi spor takımlarıdır. Bişar Çoktin Ağrı Spor ve Doğubayazıt Spora sponsor olarak şehrimizin iki güzide kulübünün de önemli başarılar elde etmesini sağlamıştır.

Sadece sporda değil eğitim için de bir şanstır Çoktin ailesi. Eğitimle ilgili faaliyetlerine bakacak olursak; eğitimin toplum için çok önemli olduğunu dile getiren Çoktin ailesi ilk olarak 2010 yılında 16 derslik Hasan Çoktin Cumhuriyet İlköğretim Okulunu yapmışlardır. İçerisinde kütüphane, spor salonu, bilgi-teknoloji odası, anasınıfı ve iki laboratuvar bulunan okulun açılışında konuşan Çoktin Ailesi ikinci okulu yaptırmak için de söz vermişti. 3 yıl sonra bu sözlerini yerine getirmişlerdir.

2013 yılında Baran Çoktin tarafından Ağrı Dağı eteklerinde bulunan dedesi adına yaptırdığı “Çiftlik Köyü İbrahim Ağa İlköğretim Okulu” 2013 yılında eğitime başlamıştır. Çiftlik köyünde yaptırmış olduğu okul yaklaşık 1 milyona mal olmuştur. Bu okulun açılışı yerli ve ulusal basında önemli yer tutmuştur.

Üçüncü okulu 2021 yılında Irak’ta Hesiki Telli İlköğretim Okulu’nu yaparak eğitime ne kadar önem verdiklerini bir kez daha göstermişlerdir.

Son olarak Bölge’nin en teknolojik ve akıllı okulunu yaparak tarihe altın harflerle adlarını yazmışlardır. Ömer Çoktin Fen Lisesi bölge açısından önemli bir okul olma özelliğine sahiptir. Yeni yaptırdıkları okul 8 ay sürmüş ve 8 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmiştir.

5 katlı olan okulda 20 derslik, 3 laboratuvar ve 2 bilişim atölyesi bulunmaktadır. Lisenin ayrıca 200 kişi kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Okulun açılışında İş İnsanı Bişar Çoktin anneleri adına yeni bir okulun hayata geçeceği ve okulun adının “Fatma Çoktin” olacağını müjdelemiştir.

BC Yönetim Kurulu Üyesi Bişar Çoktin, ilçenin ihtiyaç duyduğu park ve bahçeler için  ağaç dikim çalışmalarına başlandığını bildirmiş ve bu kapsamda Çoktin ailesi 6 bin çınar ağacını Doğubayazıt ilçesine getirmiş ve ilçenin yemyeşil bir hale gelmesini sağlamıştır.

Her zaman şehrin turizm potansiyelinden bahseden Bışar Çoktin yakın bir zamanda şehrimizin değerlerinden olan Balıkgöl, Diyadin ve Doğubayazıt’ta turizm gelişmesi için yatırımlar yapacağını da dile getirmiştir.

Sayın Bişar Çoktin ve ailesini yazmaya bir köşe yazısı yetmeyeceğini düşündük. Yakın zamanda Çoktin Ailesi ile röportaj yapıp gazetemizde okurlarımızla paylaşacağız.

Gazetem ve şehrim adına, yaptıklarınız ve yapacaklarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Ağrı’nın Çoktin Ailesi ve şehrimiz çok şanslı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r