Nihat Aydın’ın Kaleminden… Ağrı’da Muhtemel Seçim Senaryoları

Nihat Aydın’ın Kaleminden… Ağrı’da Muhtemel Seçim Senaryoları

ABONE OL
22:45 | 19 Nisan 2023 22:45
Nihat Aydın’ın Kaleminden… Ağrı’da Muhtemel Seçim Senaryoları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 Mayıs 2023 Genel seçimlerine sayılı günler kala seçmenin nabzını tutmak amacıyla sahalara indik. Gözlemlediğimiz kadarıyla seçimin favori isimleri Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi çatısı atında giren milletvekili adaylarıdır.

Birinci sırada yer alan Sırrı Sakık, Belediye Başkanlığı yaptığı dönemden kalan hesabı kapatmak ve yaşanabilir bir Ağrı için sıkı bir şekilde çalışmaya başlayarak bu seçime çok önem vermiştir. Her gittiği yerde kitlesel katılımların yoğun olduğu ve sahalarda yer alan arkadaşlardan aldığımız bilgiye göre, bu alanların bir seçim meydanı haline dönüştüğü ifade edilmiştir.

Yine gözlemleyebildiğimiz kadarıyla, en azından kâğıt üzerinde seçimin çetin geçeceği yerlerin başında Patnos gelmektedir. Ak Parti’nin birinci sıra milletvekili adayının Patnoslu olması, CHP’nin birinci sıra adayının çok ciddi bir oy potansiyeline sahip olması, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi dördüncü sıra ve Patnos Belediye eski Başkanının kızı olması sebebiyle Patnos’ta öngörülmez bir oy dağılımının karşımıza çıkmasına neden olmaktadır.

2002 yılından beri Ağrı’da milletvekili çıkaramayan CHP, Patnos’un nüfuzlu ve büyük aşiretlerine mensup İbrahim Varol’u göstererek bu makus talihi aşmaya en yakın olduğu dönemlerden birini yaşamaktadır. Memani Aşiretine mensup olan Varol, bölgenin ileri gelenlerinden ve sevilen isimlerindendir. CHP adaylarının halkla buluşma gününde çok kısa sürede miting havasına bürünen ve binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen aday tanıtım töreni CHP’nin, Ağrı sosyolojisini iyi analiz ettiğini göstermektedir.  CHP’de başarıyı etkileyecek faktörlerden biri de kısa süre önce İbrahim Varol’a desteğini açıklayan Kanaat Önderi ve İş İnsanı Ferhat Hallaç olmuştur. CHP dört vekil ile aktif bir şekilde sahada yer almıştır.

AK Parti’nin adayları ise uzun yıllar AK Parti kadrolarında yerel düzeyde hizmet vermiş kişilerden oluşmaktadır. Birinci sıra adayı Ruken Kilerci uzun yıllar İstanbul’da siyasi kariyerine devam etmiş Ağrı’da tanınmış bir aileye mensuptur. Hasılı Ağrı’da siyaset hakikaten maharet gerektiren bir iş olarak bu seçimde karşımıza çıkmıştır.

Buna göre birinci ihtimal, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 4’te 4 yapabilir. İkinci ihtimal, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 3 vekil Ak Parti bir vekil, Üçüncü ihtimal, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 3 vekil ve CHP bir vekil çıkarabilir, son ihtimal ise, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 2 vekil Ak Parti 1 Vekil ve CHP ise 1 vekil çıkarabilir.

Sonuç itibariyle 14 Mayıs seçimlerinde her halükârda sahadaki gözlemlerimize dayanarak en karlı çıkacak partinin Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olması kuvvetle muhtemeldir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r